Právě se nacházíte: www.gama-cup.cz > Rok 2009

Rok 2009

 

1.místo - FCH MOST

2.místo - BÍLINSKÝ TALENT

3.místo - FK DUCHCOV

Nejlepší střelec turnaje:   ŠČUKA Jan /Bílinský talent/ - 16 branek

Nejlepší brankář turnaje:   ŠUBER Petr /FCH Most/

Cena FAIR PLAY:   ŠČUKA Jan /Bílinský talent/


VÝSLEDKY VŠECH ZÁPASŮ

 

GAMA CUP 2009

 

   Když před dvěma lety, více méně z hecu, byl uspořádán nultý ročník turnaje s účastí 12 týmů, nenapadlo asi nikoho z autorů myšlenky, že se vydaří nejen první ročník, konanný v roce 2008, v němž hrálo 36 družstev, ale že do 2.ročníku se přihlásí 54 mužstev. A asi málokoho by napadlo, že i takovouto porci pořadatelé zvládnou. Vždyť nikdo z nich neměl příliš zkušeností s organizací akce podobných rozměrů a spoustu věcí se učili vlastně přímo při organizaci turnaje.

   Není to vidět na první pohled, ale za organizací takovéto akce stojí desítky hodin příprav od kontaktování týmů, přes přípravu herního plánu, rozlosování, zabezpečení turnaje kvalifikovanými rozhodčími, ale také vlastní přípravu hracích ploch a míst pro účastníky i diváky, příprava zázemí turnaje (téměř 400 hráčů potřebuje i něco sníst a vypít), až po vlastní pomoc v průběhu turnaje. Skrývají se za touto prací konkrétní lidé, kteří z pouhého nadšení obětovali svůj volný čas a energii ke zdárnému průběhu akce. Všem patří zcela jistě uznání a dík.

   Turnaj je ale především o zábavě, o radosti ze hry zvané fotbal, takže největší dík patří hlavně hráčům, kteří se ze všech sil snažili divákům tu radost dát. Je jedno, jestli obdrželi pohár za 1.místo, nebo vypadli z turnaje již po základních skupinách. Chtěli si zahrát fotbal, předvést to nejlepší, co v nich ten den bylo. Proto si myslím, a asi nejen za sebe, ale za všechny, kdo se na organizaci turnaje podíleli, že vítězi jsou všichni zúčastnění hráči. Bez nich by veškerá organizace a práce s tím spojená přišla vniveč. Vám, hráčům patří největší dík.

   Když už je člověk v tom děkování, rozhodně nelze pominout rozhodčí, kteří přijeli a ujali se funkcí arbitrů na tomto turnaji. Celkových 167 zápasů turnaje dalo desítce sudích, mezi nimiž letos nechyběla ani žena, pořádně zabrat. I přes to si uchovali dobrou náladu a nadhled. Potlesk i Vám, vážení rozhodčí.

   Do druhého ročníku se přihlásilo clkem 54 týmů, které byly rozlosovány do devíti skupin po šesti družstvech, ve kterých se hrálo systémem každý s každým. To obnášelo celkem 135 zápasů jen v základních skupinách. I proto se nehrálo jen na hlavním hřišti rozděleném do čtyř sektorů, tak jako loni, ale pořadatelé využili i nového treninkového travnatého hřiště za kabinami Středohoru Dobroměřice.

   Úderem deváté hodiny ranní v sobotu 27.června 2009 pískli rozhodčí poprvé ten den do svých píšťalek a na všech šesti hřištích začaly boje ve skupinách. Někde byl vidět fotbal na velmi vysoké úrovni, jinde jste mohli spatřit, že si kluci přišli zahrát a ověřit, co v nich je. Někde byla patrná snaha po taktice a fotbalovosti, u jiných týmů pak především radost a zábava. To ovšem nic neubírá na kráse takovýchto turnajů. Kde jinde si kluci, kteří ani nejsou nikde fotbalově organizovaní, mohou zahrát třeba i proti hráčům , kteří okusili již i druhou ligu? V Dobroměřicích, na GAMA CUPu 2009 tuto možnost někteří měli. Skutečně, krom faktu, že účastníci přijeli z mnoha různých míst republiky a mezi hráči zazněla i slovenština, přijeli si do Doroměřic zahrát fotbal i tací, pro něž to není jen koníček, ale práce. Na trávníku jste tak mohli zahlédnout nadšence hrající fotbal jen s kamarády venku nebo v tělocvičně, ale současně i hráče, pro které je tento sport obživou.

   Maratón utkání základních skupin skončil až krátce před čtvrtou hodinou odpolední. V ten moment začli organizátoři rychle počítat. Bylo potřeba určit, jak se který tým ve své skupině umístil, kdo postupuje a kdo v turnaji skončil. Na zpracování výsledků měli pouhých 30 minut, ale již krátce po čtvrt na pět mohli organizátoři vyhlásit 32 týmů, které pak pokračovaly ve vyřazovacích bojích. Postup měli zajištěni ti, kteří ve svých skupinách skončili do třetího místa. Vyřazovací pavouk turnaje pak byl doplněn o pět nejlepších týmů na čtvrtém místě ve skupinách.

   Ve vyřazovacích zápasech, které se až do čtvrtfinále hrály, stejně jako ve skupinách na 1 krát 15 minut, ale už musel být znám vítěz. Kde skončil zápas nerozhodným výsledkem, rozhodovala střelba ze značky pokutového kopu. Jen v prvním kole play-off penalty rozhodovaly v sedmi zápasech ze šestnácti. Že ve vyřazovacích bojích může být vše jinak ukázal například zápas LounY BanditS vs. HUN – Litvínov, kde litvínovští svého soupeře porazili právě po pokutových kopech 1:2. Pro Bandits to muselo být o to krutější, že základní skupinou prošli nejen bez ztráty bodu, ale i bez inkasovaného gólu. Přitom jejich skupina rozhodně nebyla slabá, když soupeř ze základní části, SK Bělá 1946, se dokázal probojovat až do čtvrtfinále.

   Obrovskou podporu diváků měli ve vyřazovací části turnaje FC TIGŘY, tým složený především z hráčů místního FK Středohor Dobroměřice, který však ve čtvrtfinále vypadl s výborně hrajícím mužstvem Bilinský talent. Podobnou podporu si pak ani nestihl užít druhý tým složený z hráčů Středohoru, ZBUZANY, který soutěž opustil již v prvním kole play-off.

   Turnaj pokračoval, někteří hráči zářili radostí, jiní smutně opouštěli hřiště, tak jak to už ve sportu bývá. Krátce po 18 hodině jsme již znali 8 nejúspěšnějších, kteří se probojovali do čtvrtfinále. Bilinský talent, FC TIGŘY, KRUPKA – Restaurace u Buchtů, FF, FCH Most, Miniservis Lenešice, SK Bělá 1946 a FC Duchcov. Mezi nimi se mělo rozhodnout, kdo postoupí do bojů o poháry a věcné ceny a kdo ze soutěže vypadne těsně před branami úspěchu. Tady už se hrálo na dvakrát 10 minut. O urputnosti a vyrovnanosti svědčí i fakt, že dva ze čtvrtfinálových zápasů musely rozhodnout až pokutové kopy a dvě utkání, kde byl vítěz znám již po normální hrací době, skončila jen nejtěsnějším výsledkem 1:0.

   Přišlo semifinále. Na prvním hřišti si Bilinský talent celkem bez problémů poradil se svým soupeřem FF výsledkem 5:2. Druhý semifinálový zápas, hraný souběžně, pak nabídl divákům taktický boj a výsledek 0:0. Střelbou penalt pak rozhodl o svém postupu do finále tým FCH Most, zatímco na jeho soupeře, FC Duchcov, zbylo „jen“ utkání o třetí místo. V něm FC Duchcov zvítězil na druhým poraženým semifinalistou, týmem FF, 2:1 a odnesl si tak z turnaje pohár za třetí místo, věcné ceny a finanční odměnu 2000,- Kč.

   Právě zápas o třetí místo přinesl jediný sporný okamžik celého turnaje a jediný zaznamenaný protest pro neuznaný gól. Nakonec došlo k dohodě mezi protestujícím týmem FF a pořadateli.

   A pak už mohlo začít finále. V něm proti sobě nastoupily celky Bilinský talent a FCH Most. Zajímavé a dramatické utkání, v němž se bilinští ujali vedení, ale kde v druhém poločase Most zvrátil vývoj utkání na svou stranu, rozhodlo, že pohár za druhé místo, věcné ceny a finanční odměnu 5000,- Kč si z Dobroměřic odvezou borci z Biliny. Pohár pro vítěze, věcné ceny a finanční odměnu 10000,- Kč převzali hráči týmu FCH Most. Jim pak starosta Dobroměřic, pan Jaroslav Fořt, předal i putovní pohár GAMA CUPu. Cenu pro nejlepšího střelce si za 16 přesných zásahů do soupeřovi sítě odnesl Jan Ščuka z týmu Bilinský talent, nejlepším brankářem byl pak vyhlášen gólman vítězného FCH Most, Petr Šuber.

   Vrátil bych se ještě velmi rád k finálovému zápasu. V něm docílil nejlepší střelec turnaje, bilinský Jan Ščuka gól, který rozhodčí uznal, ale byl to sám autor gólu, kdo rozhodčího upozornil, že ten gól neměl platit. Za tento čin sportovního ducha si poprávu Jan Ščuka z Dobroměřic odvezl cenu za Fair-play.

   Slavnostní vyhlášení výsledků, které proběhlo krátce před dvacátou hodinou, udělalo tečku za sportovní částí akce. Po ní následovala zábava pod širým nebem. Hráči, diváci, organizátoři, vše se promísilo v jednu bavící se společnost, v níž mnozí si slíbili, že za rok se uvidí zase …

   Za rok? Myslím, že organizátoři už nyní pracují na tom, aby skutečně za rok vše proběhlo nejméně tak dobře, jako v prvních dvou ročnících. Takže, ano. Za rok!

 

 

Jirka Oulický – brepta turnaje